ShookRun.com

With Knowledge comes Opportunity
With Opportunity comes Success

Technical Analysis Portal Financial Analysis Value Investing Behavioral Finance Portal
>Home Page >About Me
קצת על עצמי

שמי עודד קרייזל. אני משתדל להיות בעל טוב לאישה מדהימה, אבא אוהב לשלושה בנים, עו"ד מסחרי, ונהג זהיר לחברה יחודית בשם Israel Value Funds. אני מנסה לשרת נאמנה גם את אלו שתמיד נופלים על ארבע. עד כה, אלו שסובבים אותי מאפשרים לי לשחק בנינוחות בשוקי ההון תוך שימוש בפרמטרים כלכליים ערכיים, כלים סטטיסטיים שונים, ומודלים התנהגותיים לקבלת החלטות בסביבה רוויית אי-ודאות. כל הידע שלי בשוק ההון נובע מסקרנות וממאגרי המידע הבלתי מוגבלים ברשת האינטרנט - האמת נמצאת שם והרבה ממנה בחינם. תודתי אם כן לאנשים הטובים המצויים ברחבי הרשת, שהפיצו והעשירו ידע וממשיכים לעשות כן. כפי שקיבלתי, כך אתן. כפי שלמדתי, כך אלמד. האתר הזה, כשמו כן הוא. אתר תודה לכל האנשים האלמונים הללו ותרומה צנועה להעשרת ידע שחקני-השוק והמשקיעים הישראלים. השוק רץ, ואנחנו הקטנים מנסים לרדוף אחריו.

איך יוצרים איתי קשר

בניית האתר, תחזוקתו, עדכונו, והמענה לשאלות הגולשים, נותנים לי אפשרות נהדרת להמשיך ללמוד ולהעשיר את הידע האישי. מישהו חכם אמר שבכל פעם שאדם נשאל על דבר ובכל פעם שאדם מסביר דבר, אותו אדם מקבל הזדמנות להביט ולבחון את הדבר מזווית חדשה ולשפר בכך את הבנתו. לא פעם רכשתי תובנות חדשות על עניינים שונים רק לאחר ניסיון להשיב על שאלה ששאל אותי גולש מזדמן. אתם מוזמנים לפיכך לכתוב לתיבת הדואר האלקטרוני שלי . אשמח לענות על כל שאלה, לקבל כל הערה והארה ובכלל, לשמוע קצת פידבקים. אני מבטיח לענות לכל אחד ואחד בכפוף למגבלות הזמן שלי. השאלות שלכם הן הן התמורה שאני מקבל בעבור העמל שמושקע באתר. אתם מוזמנים גם להשאיר טביעת רגל בספר האורחים שלי, או בבלוג המדידות.

דפים כלליים באתר
מקורות מידע ראויים

מספר קישוריות לאתרי מידע חיצוניים
Business Week - נתונים פיננסיים ואחרים על חברות בכל העולם
Value Line - דו"חות פיננסים מעולים על 30 מניות הדאו
SeekingAlpha- שכתובים שוטפים של שיחות ועידה
מיסוי שוק ההון - אתר המידע של עו"ד אלכס שפירא
GuruFocus - מעקב שוטף אחר פעולות הגורואים
מכון ברנדס - מחקרים חודשיים בנושאי ערך
Business Week - ארכיב טורים כלכליים
Funding Universe - היסטוריית חברות
The Contra Guys - אסופת מאמרים ורעיונות
IAS & IFRS - כללי חשבונאות מקובלים גלובלית
US GAAP - כללי חשבונאות מקובלים אמריקאיים
מדדי בטחון השוק מאתרה של אוניברסיטת ייל בארה"ב
Value Investor Club - הפורום של פרופ' ג'ואל גרינבלאט
CIMA - האגודה לניהול השקעות של אוניברסיטת קולומביה
שילר - נתונים ארוכי טווח על מכפילי הרווח ממוצע ל-10 שנים
CrossCurrents - אתר הניתוחים (נטייה דובית) של אלן ניומן
GT Financial Analysis Lab - אנליזות דו"חות תזרים מזומנים
Hussman Funds Research - מאמרים מעולים בנושאים שונים

ביוגרפיה קצרה

הרומן שלי עם שוק ההון התחיל, אני מתאר לעצמי, כמו שהתחילו הרומנים של רוב השחקנים בשוק - בחוסר ידע מוחלט. לאחר התנסות בתולית עם רווחים, הפסדים ושוב פעם הפסדים, לא פיספסתי כמובן את השלב המתבקש הבא - "ההתמחות" בשיטות הניתוח הטכני, שלב שערך מספר שנים לא מבוטל. כמה אהבתי לשחק עם הגרפים - לא תאמינו. וורן באפט מעיד על עצמו שבשנות העשרה שלו גם הוא היה גרופי של גרפים ושל אדוארדס ומגי, ורק כאשר היה בן 21, כשנתקל לראשונה בבנג'מין גראהם, הבין שעם ניתוח טכני לא צפון לו עתיד מזהיר. אני יכול להתגאות שההכרה הזו הגיעה אלי מוקדם יותר מבאפט. הרומן שלי עם הניתוח הטכני ערך "רק" 5 שנים. אבל אצל באפט זה קרה בגיל 21, ואצלי בערך 15 שנים מאוחר יותר. תוסיפו את העובדה שאני ממש לא מחשיב את עצמי כ"באפט השני" (או השלישי לצורך העניין), ותוכלו להבין מדוע יש לו יתרון די גדול עלי (ולי החסרון). אך אל תבינו אותי לא נכון - אני לא מתלונן. נהפוך הוא - הרגע שבו נחשפתי לבנג'מין גראהם, לבאפט ולכל המאורות האחרים, היה רגע נפלא שסיפק וממשיך לספק לי אושר גדול (וגם קצת עושר, אבל זה לא העיקר).

את האתר הזה הקמתי עקב רצון לארגן חומר שנאסף אט אט במהלך השיטוטים האינסופיים שלי ברשת האינטרנט לאורך השנים. מדובר בחומר בו מצאתי עניין בשלב כזה או אחר. אני משאיר את הכל פתוח לעיונכם, גם את החומרים אותם אינני מחשיב עוד כרלבנטים, או כבעלי ערך השכלתי או יישומי. מבחינתי, שלושת השערים החשובים באתר הם ההתנהגותי, הפיננסי והערכי. אני ממליץ בחום גם על הבלוג המשותף "מדידות מה-Buyside" - רק קחו בחשבון שאני מוטה :-). אבל אם אתם נמצאים בשלב החיפושים הראשוני, או עדיין תקועים בשלב הטכני ומעוניינים להכיר את "התורה" הטכנית, אתם יכולים למצוא בשער הטכני מקורות מידע לא רעים. עם זאת, קחו בחשבון שמדובר בשער אותו "בניתי" לפני שנים לא מעטות. אם תרצו, זהו "השער ההיסטורי" שלי. מרבית התובנות והמאמרים שתמצאו בשער הטכני אינם מהווים, לראייתי, מידע מועיל למשקיע (למעט כמה תובנות בסיסיות של אלן שו ולואיז יאמאדה). ועדיין, כפי שהסברתי לעיל, החלטתי להשאיר את השער "פתוח" כדי לספק מידע "היסטורי" ולשמש דלת למחקרים שונים בנושא הזה.

כאשר אתם מתעסקים עם ניתוח טכני או עם גורמים שונים הגובים מכם כסף עבור מרכולתם הטכנית (קורסים, אתרי מידע וכיוצ"ב) חשוב מאוד להפגין ספקנות גדולה ולהפעיל את ייצר הביקורתיות הבריא שלכם. שני אלה ייעזרו להגן על כספכם, יותר מכל שיטה אחרת. חשוב להבין שאי-ודאות טבועה אופפת את העתיד וממילא אין שיטה קסומה שמסוגלת בזמן הווה, לצפות דבר עתידי ברמת וודאות סבירה, לא כל שכן גבוהה. על אף מה ששמעתם, או תשמעו מאחרים, יתרונות הניתוח הטכני אינם בהבהרת העתיד, אינם נובעים מיכולתו לצפות עתיד (יכולת הצפי העתידי מזערית, אם בכלל, וקשורה במופעי תפוצה הסתברותיים בלבד).

כדי שדעתי תהיה ברורה - ניתוח טכני אינו יכול לשמש תחליף הולם לניתוח פיננסי פנדמנטלי, ממנו ניתן ללמוד על חוזק החברה וההשקעה הנבחנת ועל תמחורה הכלכלי הראוי. כאשר קונים מניה בשוק ההון, קונים למעשה את תזרים הרווח העתידי שלה ולכן חשוב כל כך לבחון את החוזק הפיננסי שלה, בעבר ובהווה, כפי שהוא משתקף, בגלוי או בהיחבא, בדו"חות הכספיים. אין שום שיטה אחרת שעולה על היכולת של מנתח פיננסי מומחה. לא ניתוח טכני ולא מודלים קוונטטיבים אחרים יכולים להתמודד עם התוצאות התשואתיות הנפלאות אליהן מובילים ניתוח פיננסי ערכי ואופק השקעה ארוך טווח. בשער הפיננסי ובשער הערכי באתר תגלו דלת לעולם מדהים ומעניין של מספרים ונתונים, גלויים ונסתרים. דרך הקישורים בשערים אלה (בהם כל החומר חופשי) תוכלו ללמוד לבחון בעצמכם את סבירות ההחלטות שאתם מקבלים.